آسیاب گلوله ای(بالمیل)

آسیاب گلوله ای یا بالمیل چیست و چه کاربردی دارد؟

بالمیل از دو کلمه بال Ball به معنای”توپ” یا “گلوله” و “Mill” به معنای”آسیاب” تشکیل شده است که “Ball Mill” به معنای “آسیاب توپی” یا “آسیاب گلوله ای” خواهد بود.
استفاده همزمان از دو کلمه “آسیاب بالمیل” از جمله غلط های مصطلح است که در زبان محاوره ای فارسی رایج شده است.
بالمیل یا اصطلاحا آسیاب بالمیل یا آسیاب گلوله ای از بهترین دستگاه هایی است که برای خرد کردن و پودر کردن انواع مواد به دست آمده از معادن استفاده می شود.

آسیاب بالمیل در بین دستگاه های سنگ کوبی بعد از آسیاب چکشی قرار می گیرد و وظیفه آن خرد کردن سنگ ها و قلوه سنگ هایی است که توسط آسیاب چکشی به قطعات 0 تا 10 میلیمتر رسیده اند و نیاز است که اندازه آنها به 0 تا 3000 مش برسد.

در بین همه موارد مصرف پودرهای حاصل از خرد شدن سنگ ها و کانی ها توسط هر یک از ماشین آلات معدن با دانه بندی های مختلف، بعضا موادی وجود دارد که به دلیل استفاده در صنایعی خاص به هیچ وجه نباید ذرات ریز آهن که در حین آسیاب شدن به وجود می آید با پودر مخلوط شود و یا برخی مواد که خورندگی بالا و یا حساسیتی دارند که نباید ذرات ریز فلز داخل آن شود.
در این مورد استفاده از آسیاب بالمیل با لاینرهای سرامیکی و همچنین گلوله های سرامیکی توصیه می شود. توجه به این نکته ضروری است که در هنگام ساخت بالمیل که گلوله های آن از جنس سرامیک، گلوله های فلزی به کاربرده شد جنس لاینر آن هم باید از جنس فلز ضد سایش باشد.
تنها در برخی موارد است که اگر از لاینر لاستیکی در ساخت دستگاه استفاده شد می توان از گلوله های فلزی و سرامیکی نیز استفاده کرد.آسیاب ها و سنگ شکن ها در معادن

عکس دستگاه آسیاب بالمیل کانتینیوس یا پیوسته

روش کار آسیاب گلوله ای(بالمیل)

آسیاب گلوله ای (بالمیل) چگونه کار می کند؟

عملکرد آسیاب گلوله ای به این صورت است که استوانه ای شبیه به یک بشکه بزرگ که داخل آن گلوله هایی از جنس فولاد یا سرامیک است قرار دارد.
با وارد کردن مواد و کانی ها در استوانه دستگاه و به حرکت درآوردن آن توسط یک موتور گیربکس، گلوله های فلزی و مواد در اثر برخورد و کوبش با یکدیگر آرام آرام به ذرات ریزتری در می آیند.

آسیاب بالمیل-آسیاب گلوله ای

انواع آسیاب گلوله ای (بالمیل)

آسیاب گلوله ای(بالمیل) یا آسیاب توپی چند نوع است؟

آسیاب بالمیل پیوسته و بچ

آسیاب گلوله ای(بالمیل) بر اساس نحوه ورود مواد و خروج محصول آسیاب شده به دو نوع تقسیم بندی می شود که عبارت است از:

1-بالمیل کانتینیوس یا آسیاب گلوله ای پیوسته (Continous Ballmill)

2-بالمیل بچ یا آسیاب گلوله ای ناپیوسته (Discontinuous ball)

روش کار بالمیل کانتینیوس یا آسیاب گلوله ای پیوسته

بالمیل کانتینیوس یا آسیاب گلوله ای پیوسته چطور کار می کند؟

بالمیل کانتینیوس یا آسیاب گلوله ای پیوسته بصورت اتوماتیک کار می کند.
مواد معدنی از یک طرف به داخل دستگاه هدایت می شوند و توسط گلوله هایی که در داخل دستگاه قرار دارند با غلط خوردن بر روی هم و بر روی مواد عمل ریز تر شدن و نرم تر شدن انجام می گیرد. اندازه دانه بندی مواد بدست آمده توسط دستگاه بالمیل کانتینیوس بین 0 تا 3000 مش خواهد بود.

بالمیل کانتینیوس

پس از عمل خرد شدن مواد، خارج شدن پودر به دو صورت انجام می پذیرد:

1-در بعضی دستگاه ها پودر از دور بالمیل خارج می شوند

2-در برخی دستگاه ها پودر ها از قسمت گلویی آسیاب به بیرون می ریزد که توسط کانوایر و الواتور به سمت جداکننده ها هدایت می شوند.

انواع آسیاب گلوله ای کانتینیوس(بالمیل پیوسته)

آسیاب گلوله ای کانتینیوس(بالمیل پیوسته) به چند نوع تقسیم بندی می شود؟

*بالمیل کانتینیوس یا آسیاب گلوله ای خشک             *بالمیل کانتینیوس یا آسیاب گلوله ای تر

نحوه کار بالمیل بچ یا آسیاب گلوله ای ناپیوسته

بالمیل بچ یا آسیاب گلوله ای ناپیوسته چگونه کار می کند؟

بالمیل کانتینیوس یا آسیاب گلوله ای ناپیوسته بر خلاف نوع بالمیل کانتینیوس یا پیوسته آن که بصورت اتوماتیک انجام می شد؛ به این صورت است که دستگاه بالمیل بچ باید در حالت توقف کامل باشد.
مواد از درب ورودی محصول یا درب شارژ وارد دستگاه شوند و بسته به نوع محصول و اضافه کردن مواد و افزودنی های لازم درب دستگاه بسته می شود و با توجه به نوع مواد و محصول مورد نظر در مدت زمان مورد نظر دستگاه شروع به کار می کند.

بالمیل بچ

انواع بالمیل بچ یا آسیاب گلوله ای ناپیوسته

بالمیل بچ یا آسیاب گلوله ای ناپیوسته چند نوع است؟

بالمیل بچ یا آسیاب گلوله ای ناپیوسته به دو نوع تقسیم بندی می شود

*بالمیل بچ خشک(بدون آب) یا آسیاب گلوله ای ناپیوسته خشک               *بالمیل بچ تر(با آب) یا آسیاب گلوله ای ناپیوسته تر

آسیاب گلوله ای ناپیوسته

کاربرد بالمیل بچ یا آسیاب گلوله ای ناپیوسته

بالمیل بچ یا آسیاب گلوله ای ناپیوسته چه کاربردی دارد؟

از موارد استفاده بالمیل بچ می توان به موارد مختلفی اشاره کرد:
بالمیل بچ یا آسیاب گلوله ای ناپیوسته اصولا برای دوغ آب سازی در صنایعی مانند کارخانه های تولید کاشی و سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد.
مورد استفاده دیگر بالمیل بچ یا ناپیوسته با ابعاد کوچکتر و با ظرفیت های کمتر در آزمایشگاه هاست.

آسیاب گلوله ای ناپیوسته

نکته قابل توجه و لازم در مورد آسیاب بالمیل های کانتینیوس و بچ در نوع خشک این است که مواد مورد نظر بصورت خشک وارد دستگاه می شوند و پس از پودر شدن نیز بصورت خشک از دستگاه خارج می شوند که اگر نیاز باشد پودر بصورت دانه بندی جداگانه دربیاید توسط جداکننده ها این کار انجام می گیرد و برای مصرف یا بسته بندی ارسال می شود و قسمت زبر یا اور سایز دوباره به داخل دستگاه بر می گردد تا دوباره عملیات پودر شدن تکرار شده و به اندازه مورد نظر برسد.

همچنین در مورد آسیاب بالمیل های کانتینیوس و بچ از نوع تر یا آبی مواد مورد نظر بصورت تر یا خیس وارد دستگاه می شوند و پس از عملیات پودر شدن بصورت تر یا خیس از دستگاه خارج می شوند که توسط هیدروسایکلون یا استخرهای ته نشینی مورد استفاده قرار می گیرد و یا به داخل فیلتر پرس منتقل می شود.

لازم به ذکر است که هر چقدر مدت زمان چرخش مواد در داخل آسیاب بالمیل بچ بیشتر باشد عمل ساییده شدن با گلوله های فلزی بیشتر می شود و در نتیجه مواد معدنی داخل استوانه به دانه های ریزتری تبدیل می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *