کیسه پرکن

کیسه پرکن چیست؟

کیسه پرکن یا پاکت پرکن دستگاهی است که مواد و محصولات پودر شده یا گرانول شده را وارد پاکت یا کیسه می کند.

با پیشرفت تکنولوژی و رشد صنعت، روش های سنتی بسته بندی و کیسه کردن محصولات پودری و گرانولی جای خود را به سیستم های پیشرفته و اتوماتیک داده است. از این رو با مکانیزه شدن بسته بندی محصولات، شیوه های پر کردن پاکت ها و کیسه ها که بصورت دستی انجام می شد منسوخ شد و سرعت کیسه کردن محصولات هم رشد چشمگیری کرد.

پاکت پرکن یا پَکر در قسمت پایانی خطوط تولید پودر و دستگا ه های آسیاب و سنگ شکن ها قرار می گیرد و محصول نهایی را بسته بندی می کند. بعد از اینکه مواد و محصولات توسط ماشین آلات معدنی خرد و آسیاب شد، بوسیله سیستم های انتقال مواد و نوار نقاله حمل و برای بسته بندی به سوی دستگاه کیسه پرکن هدایت می شود.

مهمترین قسمت از کلیه فرآیند تولید محصول در همه معادن و کارخانه های تولید پودر و گرانول، پاکت کردن و بسته بندی متناسب با نوع آن محصول است که ظاهر مناسب محصول می تواند تاثیر زیادی بر فروش آن داشته باشد. در واقع پاکت پرکن در کارخانه های تولید پودر و مواد گرانولی گویای بخشی از کیفیت و واقعیت موجود در محصول تولید شده است که به عنوان نمونه، در ویترین کارخانه برای فروش محصول قرار داده می شود.

پاکت پرکن تک شیر ابی رنگ

کاربرد های کیسه پرکن

کیسه پرکن چه کاربردهایی دارد؟

کیسه پرکن در صنایع مختلف برای کیسه کردن محصولات دانه درشت، گرانول ها و پودرها کاربرد دارد.
پاکت پرکن در صنایع مختلفی از جمله صنایع غذایی از قبیل آرد، غلات و حبوبات و خوراک دام گرفته تا صنایع ساختمانی و مواد پودری مثل سیمان، گچ و صنایع پتروشیمی و مواد گرانولی مثل مستر بچ، گرانول های لاستیکی و پلاستیکی و … را پاکت و بسته بندی می کند.

به دلیل اینکه هر یک از محصولات گرانولی یا پودری ویژگی های مختص به خود برای بسته بندی دارد؛ انتخاب دستگاه کیسه پرکن مرتبط با نوع محصول نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و باید با توجه به نوع مواد دستگاه را تهیه و استفاده کرد.

مثلا دستگاه پاکت پرکن برای سیمان و آرد با دستگاه کیسه پرکن برای مواد گرانولی با دستگاه کیسه پرکن برای برنج و حبوبات متفاوت است.

پاکت پرکن تک شیر نخودی رنگ

انواع کیسه پرکن

دستگاه های کیسه پرکن چند نوع است؟

دستگاه های کیسه پرکن بر اساس بسته بندی نوع محصول به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

*دستگاه کیسه پرکن مواد پودری:
دستگاه کیسه پرکنی که برای بسته بندی مواد پودری مانند آرد، گچ، سیمان، پودرهای  میکرونیزه و… استفاده می شود باید از دقت و ظرافت بسیار بالایی برخوردا باشد و بتواند پاکت ها را با مقدار مناسب در یک وزن مشخص پر و بسته بندی کند.

*دستگاه کیسه پرکن گرانولی:
دستگاه کیسه پرکنی که برای بسته بندی گرانول های لاستیکی و پلاستیکی و مستربچ که در پتروشیمی ها، کارخانه های تولید سنگ دانه های معدنی تولید می شود از نظر دقت در وزن پاکت ها با دستگاه پاکت پرکن مواد پودر کاملا مشابه هستند.

*دستگاه کیسه پرکن بیگ بگ یا جامبو:

جامبو یا بیگ بگ، پاکت یا کیسه های بزرگ و حجیمی هستند که برای ذخیره سازی و حمل و نقل مواد پودری بسیار ریز مانند کربنات کلسیم یا پودرهای میکرونیزه(کوتد) استفاده می شود.
اندازه دستگاه کیسه پرکن که برای پر کردن جامبو استفاده می شود از نظر ظاهری بسیار بزرگتر از دستگاه های پرکن مواد پودری دیگر و مواد دانه درشت و گرانولی هستند و باید محل قرار گیری کیسه های حجیم جامبو در زیر شیرهای دستگاه پاکت پرکن تعبیه شود.

معایب روش های سنتی بسته بندی و کیسه پرکن:

سرعت پایین:

در روش سنتی پر کردن و بسته بندی کیسه ها به دلیل دخالت مستقم نیروی انسانی سرعت پر کردن کیسه ها به سرعت اپراتور بستگی دارد که حتی با بکار گیری سریع ترین نیروی اپراتور بسته بندی محصولات از تعداد محدودی قابل افزایش نیست.

دقت پایین در وزن کیسه ها:

عیب دیگر بسته بندی و کیسه کردن مواد و محصولات دقت پایین در وزن گیری است که باز هم به دلیل استفاده از نیروی انسانی است. از آنجایی که وزن گیری کیسه ها توسط نیروی انسانی انجام می شد دقیق و قابل اطمینان نبود و کیسه ها از وزن های متفاوتی برخوردار بودند.

پاکت پرکن 2 شیر زرد رنگ

مزایای کیسه پرکن های ولو بگ

کیسه پرکن های ولو بگ چه مزایایی دارند؟

دستگاه کیسه پرکن ولو بگ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

دقت در وزن گیری یا توزین:

ظرفیت دستگاه های پاکت پرکن متفاوت است. به عنوان مثال پرکن جامبو نسبت به دستگاه های پاکت پرکن دیگر بسیار بیشتر است. کیسه های جامبو وزن های 500 کیلو تا 2 تن را در بر می گیرد و باید توسط لیفتراگ حمل و نقل شوند ولی کیسه های مواد پودر و گرانولی از 10 کیلو تا نهایتا 50 کیلو محدود می شوند و قابلیت جابجایی توسط انسان وجود دارد.
از طرف دیگر عدم دقت در وزن گیری کیسه ها (در صورت بسته بندی با وزن بالاتر) موجب خسارت به تولید کننده محصولات و (در صورت بسته بندی با وزن کمتر) باعث احجاف در حق مصرف کننده محصولات می شود.
به همین دلیل دستگاه های کیسه پرکن باید دقت بسیار بالایی داشته باشند.

سرعت در کیسه گیری یا پکینگ:

در کارخانه های تولید پودر یا شرکت های بسته بندی مواد غذایی روزانه چندین تن محصول در روز روانه بازار برای مصرف می شود. سیستم های بسته بندی مواد و محصولات غذایی باید بتوانند این حجم از مصرف را بصورت روزانه یا شبانه روزی بسته بندی و آماده ارسال کنند.
اگر سرعت پَکرها یا دستگاه های پاکت پرکن از سرعت بالایی برخوردار نباشند، ارسال این حجم از محصولات غذایی به مشکل می خورد. از این رو دستگاه های بسته بندی باید توان و ظرفیت بالایی برای پَک کردن داشته باشند تا بتوانند به نیاز بازار جواب بدهند.

پاکت پرکن 2 شیر