بگ فیلتر(غبارگیر)

بگ فیلتر یا فیلتر کیسه ای چیست؟

بگ فیلتر یا غبارگیر دستگاهی است که ذرات گرد و غبار معلق در هوا را جمع آوری و جذب می کند و هوا را از هرگونه ذرات آلاینده پاک و تمیز می کند.

فیلتر کیسه ای به دلیل اینکه در صنایع مختلف و در سطح وسیع استفاده می شود به غبار گیر صنعتی هم معروف است.

بگ فیلتر یا غبار گیر صنعتی دقیقا کاری شبیه به ریه در بدن انسان انجام می دهد. در محیط هایی مثل کارخانه سیمان مشاهده می شود که در حین تولید سیمان گرد و غبار و آلودگی بسیار زیادی تولید می شود؛ به طوری که نفس کشیدن بسیار سخت انجام می گیرد و غلظت آلودگی موجود در هوا به قدری است که حتی چشمان انسان فاصله کمی را قادر به دیدن خواهد بود.
بر همین اساس به دستگاه غبارگیر ماشین جمع کننده گرد و غبار یا ماشین تمیز کننده هوا نیز گفته می شود.

Bag filter-بگ فیلتر-غبار گیر 1

فیلتر کیسه ای با مکش و جذب هوا، آلودگی های معلق در محیط را گرفته و پس از تصفیه کردن هوای تمیز و سالم را از خود خارج می کند. در واقع با مکش هوا و جذب آلودگی عمل فیلتراسیون را انجام می دهد و هوا را پاکیزه می کند.

کاربرد های بگ فیلتر(غبار گیر)

بگ فیلتر(غبارگیر) چه کاربردی دارد؟

بگ فیلتر یا فیلتر کیسه ای در صنایعی که گرد و خاک و غبار تولید می کنند بیشترین کاربرد را دارد.
صنایعی که غبار گیر صنعتی به شکل وسیع در آن ها استفاده می شود از کارخانه های سیمان، کارخانه های آسفالت، صنایع شیمیایی و دارویی و پتروشیمی، کارخانه های تولید کاشی و سرامیک، کارخانه های تولید کربنات کلسیم و پودر های میکرونیزه، معادن شن و ماسه، صنایع فولاد، مس و ذوب فلزات و ریخته گری می توان نام برد.

همچنین در معادن شن و ماسه و در زمان کار کردن آسیاب ها و سنگ شکن ها در معادن وجود بگ فیلتر بسیار ضروری و لازم است.

Bag filter-بگ فیلتر-غبار گیر 1

فیلتر کیسه ای(بگ فیلتر) به دلیل اینکه در صنایع مختلف و در سطح وسیع استفاده می شود به غبار گیر صنعتی معروف است.

قسمت های تشکیل دهنده بگ فیلتر(غبارگیر)

بگ فیلتر(غبارگیر) از چه قست هایی تشکیل شده است؟

بدنه اصلی دستگاه غبارگیر به شکل مکعب مستطیل است که قسمت پایین آن شبیه به مخروط ساخته می شود و کل بدنه دستگاه بر روی چهار پایه ای که در امتداد چهار ضلع بدنه مکعبی شکل است، بر روی زمین بصورت کاملا ایستا و محکم قرار گرفته است.

*فن سانتریفیوژ:
فن سانتریفیوژ کل هوایی که از ورودی تا خروجی دستگاه فیلتراسیون در جریان است را تامین می کند.

*دریچه ورودی هوا:
ذرات معلق، گرد و غبار و هوای کثیف و آلوده که در محیط وجود دارد، بوسیله مکنده های قوی از دریچه و درگاه ورودی دستگاه بگ فیلتر به داخل دستگاه هدایت می شود.

*نازل:
در ادامه دریچه ورودی هوا مجرایی وجود دارد که هوای کثیف را به سمت فیلترها هدایت می کند.

Bag filter-بگ فیلتر-غبار گیر 5

*فیلترهای کیسه ای:
فیلترهای محفظه هایی به شکل کیسه هستند و گرد و غبار وارد شده به غبارگیر بوسیه این کیسه ها جذب و هوای تمیز از قسمت دیگر آن خارج می شود.

*محفظه نگهدارنده فیلترهای کیسه ای(قفسه های فلزی):
کیسه های دستگاه غبار گیر در کنار یکدیگر و در محفظه ای فلزی قرار گرفته اند که این محفظه از جنس فلز ساخته شده و کیسه ها را در جای خود نگه می دارد و مانع از جابجایی، افتادن و ریزش کیسه ها در دستگاه می شود.

*سیستم پاکسازی فیلترهای کیسه ای:
شیر برقی:
شیر برقی در زمانی بسیار کوتاه مسیر هوا را باز می کند و هوای فشرده شده را در کسری از ثانیه وارد کیسه ها می کند و با این شوک، گرد و غبار چسبیده به فیلترها از آن جدا می کند و آن ها را به سمت هاپر یا قیف که در انتهای دستگاه قرار دارد می ریزد.
*ونتوری:
ونتوری زمان آزاد شدن هوای فشرده که از شیر برقی خارج و به کیسه ها وارد می شود را محاسبه می کند.

*منیفولد هوا:
منیفولد هوا مقدار هوایی که قرار است توسط ونتوری در زمان مناسب آزاد شود و از مسیر شیر برقی در جریان بیفتد را در خود نگه می دارد.

*دریچه خروجی هوای تمیز:
بعد از اینکه عمل فیلتراسون روی هوای غبار آلود و کثیف انجام شد، هوای تمیز و پاکیزه از دریچه خروجی دستگاه خارج و وارد محیط می شود.

*هاپر یا قیف:
گرد و غباری که بوسیله مکنده ها از دریچه ورودی وارد دستگاه فیلتراسیون شده، بوسیله قیف یا هاپر

*تابلو کنترل:
تابلو کنترل دستگاه همه دستورهای مربوط به آزاد کردن هوا و باز شدن شیر برقی و ایجاد شوک و تکرار آن در همه مراحل کار کردن دستگاه را بطور منظم انجام می دهد.