سیستم های انتقال مواد

سیستم های انتقال مواد از قسمت های مهم خطوط تولید مواد و کارخانه های تولیدی ای است که در فرآیند تولید باید از چند مرحله عبور کند و عملیات مختلفی در مسیر روی آن انجام شود.

با توجه به اینکه صنعت در پی تولید سریع با بازدهی بالا در مدت زمان کم و جابجایی سریع مواد  با نیروی کار کمتر برای سودهی بیشتر می باشد به کارگیری دستگاه های پیشرفته و خودکار از لازمه های این مهم می باشد و انتقال مواد در راستای این هدف از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

نوار نقاله ماسه-Sand transfer conveyor

سیستم های انتقال مواد چه کاربردی دارند و در کجا استفاده می شوند؟

سیستم های انتقال مواد هم کاربردهای نظارتی و کنترل دارند و هم برای ذخیره سازی در انبار و توزیع استفاده دارند.

دستگاه های انتقال مواد در جاها و مکان های مختلفی مثل خطوط تولید پودر و آسیاب ها و سنگ شکن ها در معادن، کارخانه های تولید، انبارها و فروشگاه ها، قسمت حمل بار و چمدان های مسافرین در فرودگاه ها و ترمینال ها، کارخانه های تولید لبنیات و شوینده ها، کارخانه های تولید شن وماسه و معادن مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور کلی سیستم های انتقال مواد در همه کارخانه هایی که کارهای مختلفی باید روی محصولات انجام شود و در نهایت محصولات قابل استفاده قرار بگیرند یا انبار شوند مورد استفاده هستند.

نوار نقاله انتقال ماسه 3

سیستم های انتقال مواد به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

از انواع رایج دستگاه های در انتقال مواد ميتوان از نوار نقاله های زنجیری، تسمه ای، مارپیچ و  باکت الواتورها نام برد كه از اهمیت به سزایی در ارتقای شیوه های جابجایی مواد دارند و در عموم کارخانه ها استفاده می شوند.

در حال حاضر نقاله ها بخش بسیار مهم و البته جدا نشدنی از مراحل تولید مونتاژ، فرآوری و استخراج هستند.
به این علت که روند تولید هر محصول و کالا از قسمت های متفاوتی تشکیل شده و مواد ابتدایی آن باید مسیری را میان خط تولید طی کرده تا بعد از انجام پردازش های لازم روی آن، به محصول پایانی تبدیل شود و از این رو کاربرد و استفاده از نوارهای نقاله اهمیت زیادی پیدا می کند.

Sand transfer conveyor-نوار نقاله انتقال ماسه 2
Sand transfer conveyor-نوار نقاله انتقال ماسه 5
Sand transfer conveyor-نوار نقاله انتقال ماسه 6
Sand transfer conveyor-نوار نقاله انتقال ماسه 7